Blog > Komentarze do wpisu

Wikipedia w końcu moderowana?

Wczoraj zostało włączone na polskojęzycznej Wikipedii rozszerzenie ''flagged revs'', które wprowadza nową funkcjonalność - od wczoraj artykuły na Wikipedii posiadają informację o tym, że ktoś ''przejrzał'' ich treść.

Nie jest to moderacja w dosłownym znaczeniu - zmiany w artykule ''przejrzanym'' pojawią się automatycznie na Wikipedii, jednak dla użytkowników niezalogowanych po wejściu na ten artykuł wyświetli się wersja przejrzana wraz z komunikatem, że istnieje bardziej aktualna, ale nie zatwierdzona.

Oficjalna informacja na stronie Wikipedii.
wtorek, 18 listopada 2008, wiki.warx

Polecane wpisy

  • Twórcy umierajcie!

    Wiele postaci stało się kultowymi między innymi dlatego, że umarło młodo. Stracona szansa na rozwój twórczości stała się przepustką do sławy. Puszkin , Chopin

  • 24 000 - 'wielka' kolekcja grafik na wolnych licencjach.

    Jak przeczytałem na blogu jacek50.blox.pl powstał zupełnie nowy portal z grafikami na wolnych licencjach, który zawiera wielką liczbę 24 000 (słownie: dwadzieś

  • Są równi i równiejsi

    Wszyscy są równi wobec prawa (czysto teoretycznie). Dawno temu Stowarzyszenie Wikimedia Polska chciało ogłosić zbiórkę pieniędzy na Wikipedii na rzecz jej rozwo

TrackBack
TrackBack URL wpisu:
Komentarze
Gość: , 66.230.230.*
2008/11/20 00:47:13
Szkoda tylko, że nie działa to do końca tak jak miało - bubel.
-
Gość: Aleks, *.chello.pl
2008/11/20 08:58:18
Nie było chyba jeszcze na świecie żadnej instytucji, która w jakiś sposób nie chciała by dzielić informacji na te dla wtajemniczonych i te dla szerokiego ogółu. Jak widać każda droga do monopolu na "prawdę" jest dobra.
-
2008/11/20 11:12:04
Nie chodzi o to, aby ukrywać treść Wikipedii przed kimkolwiek, bo ona i tak jest dostępna. Chodzi o to, aby nie było sytuacji w stylu:

ktoś wstawia do artykułu treść w stylu ''Legia to ...'', albo ''Kocham Zośkę z I c''
któryś z Wikipedystów poprawia błąd po 2 minutach
z powodu cache'owania zwandalizowana treść jest widoczna jeszcze przez pół dnia.
-
Gość: kort, *.centertel.pl
2008/11/20 11:36:52
Tyle, że jakoś nie wierzę, że moderatorzy się wyrobią...
Jesteś pewien, że jak ja dostawię brakujący przecinek w zrewidowanym artykule, to, w jakimś rozsądnym czasie, ktoś poza zalogowanymi użytkownikami to zobaczy?
Bo jeśli nie... to sobie odpuszczę poprawianie literówek i przecinków...

Zobaczymy jak to będzie działać.
-
2008/11/20 12:33:38
Generalnie jeżeli będą faktycznie wyświetlać się dla odwiedzających informacje o tym, czy dany artykuł jest przejrzany/nieprzejrzany/zawiera starszą wersję przejrzaną, obecnie nie jest, to nie ma się czego obawiać - każda naniesiona poprawka wypłynie raczej prędzej, niż później.

Jeżeli włączone zostaną (kiedyś) ''wersje stabilne'' podlegające większym rygorom, to w tedy może być trudniej. Poza tym nawet w tedy nie będzie to klasyczna moderacja, bo każda edycja i tak będzie dostępna dla wszystkich czytelników.