RSS
środa, 26 grudnia 2007
Pisałem prawie pół roku temu o problemach Wikipedystów w zdobyciu zgody na zrobienie zdjęć zasobów muzeum na zamku wawelskim (tutaj). Chodziło w tedy o to, że muzeum bazując na jakichś niejasnych (i prawdopodobnie niezgodnych z prawem, o co do Ministra Kultury zapytuje Stowarzyszenie Wikimedia Polska) zasadach nie zgadza się na wykonanie zdjęć do Wikipedii.

Jak podaje BBC w Egipcie chcą pójść dalej i wprowadzić ustawę, która nada ochronę prawnoautorską zabytkom Starożytnego Egiptu! W ten sposób dzieła, które powstały tysiące lat temu i są jednym ze źródeł kultury współczesnego świata staną się własnością rządu Egiptu, który będzie od tej pory wydawał pozwolenia na rozpowszechnianie ich wizerunków (dwu- i trójwymiarowych). Dodatkowo ograniczenia te mają swym zasięgiem obejmować cały świat (pewnie dzięki jakimśtam konwencjom międzynarodowym). Czy to oznacza, że rząd Egiptu będzie mógł pozywać (o naruszenie praw autorskich) dzieci rysujące w Polsce, na zajęciach z plastyki sfinksa?

Koledzy Wikimedianie wspominali również coś na temat tego, że we Włoszech już obowiązuje podobne prawo!
13:00, wiki.warx
Link Dodaj komentarz »
piątek, 21 grudnia 2007
Kolejna edycja DNA (Dzień Nowych Artykułów) odbędzie się jednak zgodnie z (nową, świecką ;) tradycją - w Nowy Rok. Oznacza to, że Wikipedyści, którzy chcą wziąć udział w tym pierwszym w 2008 roku DNA będą musieli zachować umiar podczas Nocy Sylwestrowej :P
20:47, wiki.warx
Link Komentarze (1) »
wtorek, 18 grudnia 2007
Dzisiaj znalazłem na gazeta.pl (shame on me ;) artykuł o tym, jak to pewien psycholog - doktor Tomasz Witkowski zrobił hoaxa czasopismu naukowemu Charaktery.

Jak pokazuje ten przykład chamskiego wkręta można wyciąć nawet najbardziej szacownej instytucji, czy też poważnemu czasopismu, a nie tylko encyklopedii, którą każdy może edytować. Argument o możliwości istnienia takich numerów na Wikipedii jest jednym z podstawowych oręży w walce jej przeciwników - sieć jest pełna ludzi, którzy są gotowi wyciąć numer na Wikipedii tylko po to, aby móc się potem chwalić, że im się to udało.

Swojego czasu pamiętam historię o tym, jak to pewien profesor akademicki opowiadał studentom, jaka ta Wikipedia jest niewiarygodna oraz, że nie należy z niej korzystać, po czym na koniec wykładu zachęcił wszystkich do przygotowania opracowania na temat skal temperatur. Dziwnym trafem okazało się, że tego samego dnia, w wyniku edycji z komputera na tej uczelni, zmieniła się stała pojawiająca się w definicji kelwina - liczba 273,16 zamieniła się magicznie na 273,15. Możliwe, że był to przypadek, jednak jeżeli naukowiec postąpił w tak niegodny sposób (urągający w jawny sposób etosowi naukowca) to powinien on był według mnie sam zgłosić się do komisji dyscyplinarnej swojej uczelni z prośbą o wymierzenie kary!

W obecnych czasach oszukiwanie ludzi na wielką skalę jest bardzo łatwe - wystarczy zgrabny numer puścić w odpowiednio masowe medium, aby zrobić zmyłę zanim rozprzestrzeni się informacja o prawdzie (doświadczenie pokazuje, że informacja o tym, że krowa urodziła dwugłowe ciele jest znacznie chętniej rozprzestrzeniania niż sprostowanie, że na zdjęciu jeden cielak leży na drugim i dlatego widać dwie głowy). Nie jest żadnym osiągnięciem zrobienie tego - wręcz przeciwnie o wiele bardziej godnym chwały jest mając możliwość zrobienia tego, powstrzymanie się.

Setki (a może tysiące) z nas codziennie starają się przekazać za pomocą Wikipedii swoją wiedzę i doświadczenie z czystej potrzeby ducha, bez interesownego patrzenia za profitami, które można z tego osiągnąć. Dlatego każdy, kto próbuje zrobić numer tylko dlatego, że może powinien być natychmiast potępiony, a nie wynoszony na świecznik niczym przysłowiowa już armia batuty - ludzie, którzy na polskojęzycznej Wikipedii umieścili artykuł o fikcyjnym komuniście - Henryku Batucie.
19:54, wiki.warx
Link Komentarze (1) »
poniedziałek, 17 grudnia 2007

12.12.2007 roku odbył się na Wikipedii pierwszy DNA (Dzień Nowego Artykułu). Bezapelacyjnie tą edycję wygrał Ark, który napisał aż 24 artykuły spełniające kryterium konkursowe, z puli 444 artykułów, które powstały. Dodaktowe badania przeprowadzone przez Galileo01 pokazały, że ogólnie w tym dniu powstawały lepsze artykuły, niż w normalne dni (pod względem uźródłowienia, długości, itp.).

Następne DNA odbędzie się albo 01.01.2008 (zgodnie z regułą urodzin miesiąca), albo 15.01.2008 (urodziny Wikipedii). Na razie trwa wciąż dyskusja na ten temat.
20:14, wiki.warx
Link Dodaj komentarz »
niedziela, 16 grudnia 2007

Zimowy Zlot Wikimedian 2007 zakończył się ;)

Tym razem Zlot miał mieć charakter nieoficjalny (w opozycji do letniej Konferencji Wikimedian), a Wikipedyści mieli poświęcić czas głównie na integrację i rozmowy kuluarowe. Przybyła znakomita większość Wikimedian, którzy zadeklarowali przybycie, w tym aż 3 naszych kolegów z Czech - Zirland, Juan de Voynikow oraz Ludek (który mieszka w Chorzowie ;). Rozmawialiśmy na wiele okołowikipediowych tematów i nie tylko, jedliśmy i piliśmy, brakło tylko wspólnych śpiewów. Dodatkowo odbyło się Walne Zgromadzenie Członków Stowarzyszenia Wikimedia Polska, na którym wybrano nowy Zarząd oraz pozostałe ciała statutowe. Skład nowego Zarządu:
 • Polimerek (Prezes)
 • Drozdp (Skarbnik)
 • Nova (Sekretarz)
 • Przykuta
 • Szwedzki
W sobotę po imprezie ponad 1/3 obecnych Wikimedian udała się do Mikołowa, aby tam kontynuować zabawę! W ten sposób miałem przyjemność gościć następujących Wikimedian: Nova, Szczepan1990, Wyksztalcioch, Szwedzki, Sp5uhe, Zirland, Pudelek, Kangel oraz krótkoterminowo Przykuta, Pleple2000, Lilly M i Pan Henryk.
22:18, wiki.warx
Link Dodaj komentarz »
wtorek, 11 grudnia 2007

W środę 12.12.2007 na Wikipedii zapanuje DNA - Dzień Nowych Artykułów.

Celem tej inicjatywy jest napisanie jak największej liczby wartościowych haseł w ciągu 24 godzin, czyli doskonała zabawa w stylu, który Wikipedyści lubią najbardziej.

Dodatkowo dla Wikipedysty, który spłodzi najwięcej/najlepszych haseł Stowarzyszenie Wikimedia Polska przekaże sympatyczny upominek.
20:35, wiki.warx
Link Dodaj komentarz »
niedziela, 09 grudnia 2007
Powoli zbliża się rozpoczęcie Philip Greenspun Illustration Project. Pan Philip Greenspun postanowił przeznaczyć kwotę 20 000$ na zwiększenie zasobów graficznych dostępnych w projektach Wikimedia. Realizacji tego celu podjęła się Fundacja Wikimedia powołując wcześniej wymieniony projekt, którego szefem (twórcą i realizatorem) została Brianna Laugher znana wśród Wikimedian jako Pfctdayelise.

Celem projektu jest motywowanie Wikimedian do tworzenia pewnych konkretnych materiałów (których zapotrzebowanie zgłasza społeczność) za pomocą niewielkich opłat za ich wykonanie. Idea ta spowodowała dosyć duże zamieszanie w społeczności, ponieważ z jednej strony jest to psucie społeczności, która została zbudowana na zasadzie dobrowolnego i woluntarnego wkładu w projekt. Dodatkowo pewna grupa Wikimedian podniosła argument, że w przyszłości może to spowodować kłopoty prawne Fundacji (przekwalifikowanie z roli dostawcy treści, na wydawcę), itd. Moje osobiste odczucia na ten temat są następujące:
 • Nie ma obowiązku przyjmować pieniędzy po skończonej pracy, a np. poprosić Fundację o przekazanie należności jakiejś organizacji charytatywnej (choćby pobliskemu domowi dziecka), a uczestnicy projektu mogliby rywalizować komu uda się w ten sposób uzbierać więcej funduszy na wybraną instytucję (co by miało lepsze skutki motywacyjne niż dawanie komukolwiek gotówki do ręki).
 • Nieprzyjęcie przez Fundację pieniędzy od pana Greenspuna byłoby marnowaniem pewnej szansy, co mogłoby się zemścić w przyszłości.
 • Fundacja nie jest tak naprawdę instytucją, która będzie komukolwiek płacić - jest tylko pośrednikiem pomiędzy Wikimedianami a panem Greenspunem.

Każdy się jednak zgodzi, że projekt ten może przynieść też wiele dobrego - w końcu powstaną ilustracje, których powstanie było do tej pory mało prawdopodobne z braku motywacji wśród grafików :) Mam nadzieję, że teraz gdy motywacja jest, pojawi się również zapotrzebowanie (bo na razie zamówień na grafiki jest do policzenia na palcach jednej ręki).

Aby mieć pewność, że wszystko będzie OK przyłączyłem się do komisji, która będzie podejmowała decyzje o przyznaniu środków finansowych ;) oraz oceniała zgłoszone prace.
11:26, wiki.warx
Link Dodaj komentarz »
niedziela, 02 grudnia 2007
Wikipedyści ochoczo rzucili się do głosowania nad kolejnym pseudoudoskonaleniem mającym zadanie utrudnienia edytowania Wikipedii.(link do głosowania)

Ten nowy, wspaniały wynalazek to: przymusowy podgląd artykułu dla niezalogowanych użytkowników.

W praktyce sprowadza się to do tego, że jeżeli użytkownik niezalogowany będzie chciał zapisać zmiany w edytowanym przez siebie artykule będzie musiał najpierw kliknąć przycisk podgląd, aby guzik zapisz stał się aktywny.

Kilka konsekwencji:
 • Na słabym łączu przeładowanie to kilkanaście do kilkudziesięciu sekund dla dużych artykułów
 • Kolejne nieintuicyjne utrudnienie w edycji
 • Potencjalny zniechęcacz do założenia konta w projekcie - skąd niezalogowany ma wiedzieć, że to ustrojstwo przestanie obowiązywać po założeniu konta i zalogowaniu się na nie
 • Zdecydowane utrudnienie dla tych, którzy przyszli coś poprawić, a nie znają języka polskiego
 • Kolejna nikomu nie potrzebna dawka JavaScriptu w Wikipedii (wprawdzie kilkulinijkowa)
Wszystkich serdecznie zachęcam do tego, aby protestować w dyskusji głosowania przed takim wypinaniem się Wikipedystów na potencjalnych nowych edytorów oraz ludzi, którzy chcą na szybko poprawić jedną litrówkę, zanim im szef przez ramie spojrzy.
12:28, wiki.warx
Link Komentarze (1) »
sobota, 01 grudnia 2007
Na blogu serwisu Jamendo pojawił się wpis o tym, że powstało trójstronne porozumienie pomiędzy Wikimedia Foundation, Creative Commons oraz Free Software Foundation, którego celem jest stworzenie kolejnej wersji licencji GFDL zgodnej z  licencją Creative Commons Attribution SharedAlike (którąś z wersji). (link do wiadomości)

Aby zrozumieć jakie to będzie miało konsekwencje warto zwrócić uwagę na to, że w treści licencji GFDL-1.2 jest napisane, że w przypadku nie podania numeru licencji, na której udostępniona jest dana treść można użyć dowolnej (w tym przyszłych, które kiedyś być może zostaną dopiero stworzone przez FSF). W informacji licencyjnej na Wikipedii (na spodzie każdej strony) stoi ''Tekst udostępniany na licencji GNU Free Documentation License. (patrz: Prawa autorskie)'', czyli ma zastosowanie ta reguła. W szablonach z licencjami dla grafik natomiast pojawia się sformułowanie "Udziela się zgody na kopiowanie, dystrybucję i/lub modyfikację tej grafiki na warunkach licencji GNU Free Documentation License w wersji 1.2 lub nowszej" czyli podobnie.

A teraz do brutalnych szczegółów: licencja GFDL jest pod pewnymi względami po prostu paskudna - wymaga dołączania do utworu udostępnionego na niej informacji o licencji oraz całej treści tej licencji, listy 5 głównych autorów, itd. Warunek ten jest bardzo łatwo spełnić w dziedzinie elektronicznej - wystarczy, że się da odpowiedni link, itd. (np. klikalne grafiki jak w Wikipedii), natomiast zastosowanie tego do wersji papierowej jest w zasadzie możliwe tylko w przypadku wydań książkowych, gdzie dodatkowe 2-3 strony z licencją nie czynią wielkiej różnicy (w porównaniu z np. uzyskaniem potrzebnych materiałów na komercyjnej licencji).

Z tego właśnie powodu od czasu powstania licencji Creative Commons wielu ludziom marzyło się, aby Wikipedia mogła być udostępniania na znacznie sympatyczniejszej licencji CC-BY-SA (która zachowuje ducha GFDL, będąc tak samo licencją wirusową ;). Oczywiście nie było to możliwe wprost, ponieważ GFDL i CC-BY-SA są niekompatybilne, jednak sztuczka z nową wersją na to pozwala (co oczywiście nie dotyczy wszystkich publikaci na GFDL, ale za to 100% treści Wikipedii na tej licencji), bo wystarczy odpowiedni trik zastosować ;)

Dlatego też wprowadzenie tytułowej GFDL-X będzie świętem dla tych wszystkich, którym pasuje restrykcyność CC-BY-SA, ale nie paskudność GFDL ;) po prostu potrzebną treść na GFDL or any later użyją na kompatybilnej CC-BY-SA.

Istnieją jednak ludzie, którzy umieszczali swoje dzieła z różnych przyczyn właśnie dla paskudności GFDL, która pośrednio dawała im dodatkowe prawa, a które teraz zostaną tak po prostu zabrane. Dla nich właśnie będzie to bardziej żałoba niż święto.

ps. Mam kolegę, który umieszcza zdjęcia na GFDL właśnie po to, aby Wydawcy chcący ich użyć i tak się z nim kontaktowali w sprawie komercyjnych licencji! (które przyznawał  zainteresowanym nieodpłatnie, ale za to dzięki temu wiedział, kto wykorzystuje jego twórczość ;)
20:36, wiki.warx
Link Komentarze (1) »