RSS
piątek, 19 grudnia 2008
Jak przeczytałem na blogu jacek50.blox.pl powstał zupełnie nowy portal z grafikami na wolnych licencjach, który zawiera wielką liczbę 24 000 (słownie: dwadzieścia cztery tysiące) grafik.

Autorom portalu www.wpclipart.com grtuluję oraz wszystkim przypominam o istnieniu Wikimedia Commons, na których:
  • obecnie znajduje się ponad 3 600 000 grafik i multimediów
  • większość z tych grafik posiada doskonale określone prawa autorskie ;)
  • całość zbioru jest na kilku wolnych licencjach: GFDL, GPL, MPL, BSD, CC-BY, CC-BY-SA oraz w domenie publicznej

14:40, wiki.warx
Link Komentarze (3) »
poniedziałek, 08 grudnia 2008
Nieznana nikomu (brytyjska) organizacja IWF (Internet Watch Foundation) postanowiła zablokować dostęp do jednego artykułu i jednej grafiki na anglojęzycznej Wikipedii.

Chodzi o artykuł Virgin Killer o płycie zespołu Scorpions o tym samym tytule oraz grafikę okładki albumu. Oburzenie IWF powoduje zdjęcie nagiej (nieletniej?) dziewczynki, co według organizacji może prowadzić do demoralizacji.

Sam fakt oburzenia nie byłby w tej historii godny wzmiankowania gdyby nie to, że IWF udało się zablokować dostęp do wymienionego artykułu i grafiki. Fundacja przekonała czołowych brytyjskich ISP (dostawców Internetu) do odfiltrowania tych dwóch linków na en.wikipedia.org, dzięki czemu jak twierdzą anglojęzyczni Wikipedyści (link) 90% brytyjskich Internautów ma dostęp do Wikipedii przez zaledwie kilka serwerów proxy. Dzięki temu błyskotliwemu posunięciu sysopi anglojęzycznej Wikipedii musieli zablokować możliwość edycji Wikipedii prawie całej Wielkiej Brytanii (ponieważ wszyscy wandale nadają z kilku tych samych adresów IP, co reszta wyspy).

Najzabawniejsze w tym wszystkim jest to, że sporną grafikę można obejrzeć na tysiącach stron w Internecie (link). A zablokowanie Wikipedii ma tylko jeden cel - wypromowanie samego IWF jako organizacji potrafiącej walczyć nawet z Wikipedią (szkoda, że nie z Google Inc.).


Na koniec nasuwa się pytanie: Czy samozwańcza organizacja ma prawo bez wyroku niezawisłego sądu prawo decydować co wolno, a czego nie wolno oglądać w Internecie obywatelom państwa?
09:35, wiki.warx
Link Komentarze (12) »