RSS
sobota, 29 marca 2008
Co i rusz różni profeci wieszczą finansowy upadek Wikipedii spowodowany nie zarabianiem pieniędzy na reklamach. Okazuje się jednak, że Wikipedia może sobie poradzić bez tego - w ciągu ostatnich kilku dni światło dzienne ujrzały dwie nowiny:
  • Fundacja Wikimedia otrzyma grant od Fundacji Alfreda P. Sloana w wysokości 3 M$ (wypłacany w transzach 1 000 000$ rocznie). (Wikinews)
  • Para Amerykańskich filantropów - Vinod i Neeru Khosla postanowili przekazać Fundacji 500 k$, ponieważ Fundacja realizuje ich wizję wolnego dostępu do wiedzy.
Wobec powyższego publiczne zbiórki Fundacji (które za każdym razem przynoszą mniej wpływów niż ma nadzieję księgowy Fundacji ;) okazują się wystarczającą metodą pozyskiwania funduszy na działalność Wikipedii.

Na naszym polskim podwórku wciąż można przekazać 1% podatku na Stowarzyszenie Wikimedia Polska, które przeznaczy te pieniądze na bezpośredni rozwój Wikipedii.
16:55, wiki.warx
Link Dodaj komentarz »
wtorek, 18 marca 2008
Dziedzictwo kulturowe należy do każdego z nas. Aby sprawnie nim zarządzać istnieją takie instytucje jak Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, czy też wszelkie muzea. Naturalnym wydawać by się mogło, że celem tych instytucji jest ułatwianie dostępu do dziedzictwa narodowego dla obywateli, jednak jak pokazuje praktyka jest inaczej.


Muzea są po to, aby trzepać kaskę i zaspokajać ambicje swoich dyrektorów kosztem powierzonych przez Naród dzieł!

Z wymiany korespondencji pomiędzy Stowarzyszeniem Wikimedia Polska a MKiDN wynika, że tak ma być i nie ma po co tego zmieniać. Nie będę szerzej opisywał treści wymiany zdań, ponieważ można o tym przeczytać tutaj:
  • strona Stowarzyszenia Wikimedia Polska
  • portal prawo.vagla.pl
  • blog Adziury
  • Wikinews
Dla mnie jest to sygnał, że należy rozpocząć regularną wojnę o obronę dóbr kultury przed zagrabieniem - do tej pory tylko przemysł ''rozrywkowy'' próbował zniewolić dostęp do kultury, teraz robią to również instytucje państwowe!
21:02, wiki.warx
Link Komentarze (1) »