RSS
piątek, 17 sierpnia 2007
Od prawie 2 lat jestem operatorem bota na Wikipedii... Praktycznie przez cały ten czas powtarzam kolegom Wikipedystom, że istnieją narzędzie, które nie mogą być publicznie dostępne i user-friendly ponieważ to zachęci osoby o złych zamiarach do korzystania z nich.

Niedawno wiki-świat obiegła wiadomość, że pewien amerykański Wikipedysta stworzył Wikiscanner - narzędzie pozwalające w łatwy sposób odnaleźć wszystkie edycje dokonywane przez anonimowych użytkowników edytujących z danego zakresu adresów IP (na razie tylko w angielskiej Wikipedii). Co z tego wynika? Dużo ponieważ duże firmy i instytucje mają zwykle wykupione adresy na własność dzięki czemu w prosty sposób można powiązać adres IP z firmą (a czasem nawet wydziałem wewnętrznym, do którego należy).

Wikipedyści od dawna w pewnych specyficznych wypadkach szukali kto dokonuje dziwnych edycji (np. w Polsce wiedzieliśmy, że ktoś z ambasady Białorusi wybiela artykuły dot. panującego reżimu), teraz o wiele wydajniejsze i o większych możliwościach narzędzie (niż ręczne poszukiwanie autorów) dostali żurnaliści. W ciągu 2-3 dni od otrzymania linka do Wikiscannera widziałem już 2 artykuły szkalujące instytucje opublikowane dzięki możliwościom dawanym przez to narzędzie.

Tak więc obecnie zamiast czarnego PR Wikipedii spotkamy się z nowym zjawiskiem: robieniem komuś czarnego PR za to, że edytuje Wikipedię. Na dłuższą metę będzie to znacznie bardziej szkodliwe, niż normalne obsmarowywanie Wikipedii ponieważ tym razem będzie karać anonimowych edytorów (założę się, że artykuły będą w stylu święte obużenie - firma XYZ zmienia artykuły na swój temat i konkurencji ... bez sprawdzenia, że z  firmowych komputerów ktoś tylko przecinki poprawiał).

Mam nadzieję, że to szaleństwo nie dotrze do Polski ... A wszystkich, którzy jeszcze nie edytowali zachęcam to zalogowania, ponieważ w tedy w/w sytuacja nie będzie ich dotyczyć (warto przeczytać posty Anonimowość^(-1) i Anonimowość^(-2) na tym blogu). W ramach ciekawostki dodam jeszcze tylko, że wydaje mi się, że tego typu narzędzie na polskiej Wikipedii istnieje już od roku, tylko lcamtuf wykazał się rozsądkiem i nie chwalił się tym na lewo i prawo (w sumie to lcamtuf w ogóle nie lubi się chwalić :).
15:19, wiki.warx
Link Dodaj komentarz »