RSS
środa, 26 września 2007
Człowiek czeka cały rok na urodziny, więc pewnie prawdopodobieńswo tego, że coś się w tym dniu stanie niefajnego jest wprost proporcjonalne do kwadratu oczekiwań ;)

Marzyło mi się, aby w tym dniu (Urodzin polskojęzycznej Wikipedii) na portalu takim jak gazeta.pl pojawił się artykuł na temat Wikipedii. No i marzenia moje się spełniły - faktycznie jest artykuł i to w ramce (taki z obrazkiem, rzucający się w oczy). Szkoda tylko, że jest to artykuł o tym, jak to IPN powołał się na Wikipedię jako źródło wiedzy o agentach, działaczach i innym hultajstwie :(

Kolejny raz pojawiają się totalne przeinaczenia na temat tego, czy Wikipedia jest, czy nie jest wiarygodnym źródłem? A przecież wystarczy poprawnie sformułować pytanie: kiedy (dla kogo) Wikipedia jest wystarczająco wiarygodnym źródłem? - tak sformułowane pytanie sprawia, że odbiór zarówno Wikipedii jak i IPN w tej ''aferze'' jest zupełnie inny. Przecież dla informacji o tym, kto się kiedy i gdzie urodził Wikipedia jest w 99,9% przypadków wystarczająco wiarygodnym źródłem i może w tym celu została użyta przez IPN? Szkoda, że nawet Adaś Dziura (którego bardzo cenię) użył skrótu myślowego Wikipedia nie powinna być źródłem.

W artykule tym pisze również, że rzecznik prasowy encyklopedii (chodzi o Darka Siedleckiego, który rzecznikiem jest, ale Stowarzyszenia Wikimedia Polska) dopiero przedstawi stanowisko ... - znowu brakło rozeznania na temat tego, że Wikipedia nie ma władz, właścicieli, ani rzeczników prasowych ...

Szkoda, że to wszystko w ten odświętny dzień...

Szkoda, że drugi raz w ciągu tygodnia (w weekend hitem była rzekoma cenzura na niemieckojęzycznej Wikipedii)...

Może jedyne pocieszenie w tym, że dzięki newsom o Wikipedii (również tym negatywnym) przybywa nam rąk do pracy w projekcie ;)
19:29, wiki.warx
Link Komentarze (3) »
Od roku istnieje narzędzie o nazwie Wikicharts - stworzony przez niemieckiego Wikipedystę Π * drzwi licznik odwiedzin dla Wikipedii (ze względu na sposób działania nie należy wierzyć w liczby bezwzględne). Narzędzie to daje możliwość zrobienia w końcu czegoś, co generalnie nie mieści się w świadomości Wikipedystów - poprawiać artykuły pod kątem tego, co interesuje internautów, a nie pod kątem własnego widzimisię.

Ponieważ dziś są urodziny Wikipedii postanowiłem w ramach postanowień urodzinowych wcielić w życie projekt, którego celem będzie skupienie się na poprawianiu najpopularniejszych artykułów na Wikipedii. Stworzenie czegoś takiego postulowałem już w grudniu 2006 roku, ale nie było nikogo chętnego, kto by się tym zajął. Po spotkaniu GDJ w Częstochowie postanowiłem wziąć sprawy w moje ręce - szansa, jaką daje nam Wikicharts nie może leżeć niewykorzystana latami :(.

Oczywiście zachęcam wszystkich do wzięcia udziału w codziennym trudzie pisania Wikipedii - kto wie, może komuś uda się odnaleźć mój nowy Wikiprojekt ;)
14:39, wiki.warx
Link Komentarze (1) »
Dziś mija 6 lat od momentu, gdy wystartowała polskojęzyczna wersja Wikipedii.

Z tej okazji nie mam zamiaru pisać na ten temat ani słowa - pewnie przeczytać można o tym w 100 innych miejscach. Aby uczcić dzisiejsze święto mam zamiar napisać o kilku ważniejszych dla Wikipedii sprawach ;)
14:24, wiki.warx
Link Komentarze (1) »