RSS
sobota, 12 stycznia 2008

Jutro, w dniu Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy o godzinie 20:00 kończą się aukcje, na których licytować można 10 płyt DVD z autorafami Wikipedystów (link do aukcji). Obecnie łączna kwota w tych 10 licytacjach wynosi 1175 (bieżący ranking).

Od momentu rozpoczęcia licytacji doszły po dwa autografy Wikipedystów: Roman92 i LukKot (dawniej Kotasik), których miałem przyjemność dzisiaj spotkać. Dodatkowo jutro planuję podać listę wszystkich autografów znajdujących się na płytach ;)
20:38, wiki.warx
Link Dodaj komentarz »
środa, 09 stycznia 2008

Do końca licytacji pozostały prawie 4 doby, a tymczasem łączna kwota, na którą jest licytowane 10 płyt z Wikipedią z autografami Wikipedystów wynosi 985,50 PLN.

Gdy wystawiałem płyty na aukcje moi koledzy martwili się, czy płyty osiągną chociaż sklepową cenę (39PLN), tymczasem średnia cena za płytę to prawie 100 PLN, a egzemplarz 10 (który jest na aukcji wyróżnionej przez WOŚP) osiągnął cenę ponad 250 PLN i jest wart więcej niż niejeden z mogłoby się wydawać cenniejszych przedmiotów spośród wyróżnionych aukcji.

Dla mnie jest to potrójnie cieszące:
  • Od lat kibicuję WOŚP i zawsze chciałem mieć trochę większy wkład niż te kilka złotych wrzucanych do skarbonki
  • Ceny płyt pokazują, że Wikipedia cieszy się pewnym uznaniem wśród społeczeństwa (większość płyt licytują nie-Wikipedyści;)
  • Pomysł tych aukcji narodził się w mojej głowie 2 lata temu gdy pojawiła się iskierka nardziei, że polskojęzyczna Wikipedia zostanie wydana na DVD. Pomysł ten udało mi się w 100% zrealizować!
21:26, wiki.warx
Link Dodaj komentarz »
niedziela, 06 stycznia 2008
15 stycznia każdego roku Wikimedianie na całym świecie obchodzą święto nazywane Wikipedia Day. To właśnie 15 stycznia 2001 roku rozpoczął działanie projekt anglojęzycznej Wikipedii.W polskojęzycznej Wikipedii jedną z akcji przygotowanych z tej okazji jest Dzień Destubizacji.


Stub to pochodzące z języka angielskiego określenie na artykuł znajdujący się dopiero w początkowej fazie rozwoju i mający przed sobą jeszcze długą drogę. W Wikipedii praktycznie wszystkie hasła są wciąż rozwijane i raczej ciężko wskazać hasło, o którym można powiedzieć, że jest gotowe, jednak wielu Wikipedystom bardzo niepodoba się to, że większość haseł jest drastycznie niegotowa (czyli pod postacią stubów). Statystycznie rzecz biorąc 457 936 (licznik w momencie pisania tego tekstu) to nie mogą być same artykuły wyczerpujące temat. Jak pokazuje statystyka TOP100 pośród setki najczęściej oglądanych artykułów jest aż 5 bardzo przyzwoitych oraz są 2 stuby (a pozostałe plasują się gdzieś po środku).

Celem Dnia Destubizacji jest zmobilizowanie jak największej liczby Wikipedystów w celu rozwijania artykułów z postaci zalążków do lepszych artykułów (a może dobrych artykułów lub nawet artykułów na medal). Jak pokazują dotychczasowe doświadczenia z wikiDNA taka powszechna mobilizacja mająca na celu poprawę jakości daje bardzo dobre rezultaty.
19:36, wiki.warx
Link Dodaj komentarz »
piątek, 04 stycznia 2008

01.01.2008 roku odbył się na Wikipedii drugi DNA (Dzień Nowego Artykułu). Tym razem zwyciężcą okazał się użytkownik Micgryga, który napisał 38 artykułów spełniających kryteria zabawy! Łącznie w pierwszy dzień 2008 roku powstało 589 artykułów, czyli około 2 razy więcej niż zwykle ;).

Kolejna edycja odbędzie się oczywiście 02.02.2008, czyli w sobotę - będzie możliwość bicia prawdziwych rekordów ;) natomiast za 11 dni odbędzie się prawdopodobnie inna impreza - Wikipedia Day - 7 urodziny anglojęzycznej Wikipedii.
16:38, wiki.warx
Link Dodaj komentarz »
czwartek, 03 stycznia 2008

Stowarzyszenie Wikimedia Polska wystawiło na aukcje Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy 10 płyt DVD z autografami Wikipedystów (tutaj). Płyty te, to wydana w tym roku przez Wydawnictwo Helion edycja Wikipedii na płycie DVD. Sama płyta+opakowanie nie posiada być może zawrotnej wartości (w sklepach można ją kupić poniżej 40 PLN za sztukę), jednak Wikipedyści podczas swoich spotkań umieszczali na niej swoje autografy - obecnie na każdej z okładek płyt znajduje się około 50 autografów Wikipedystów (nie udało mi się poprawnie policzyć :).


Ci którzy wylicytują te płyty zyskają wspaniałą pamiątkę na przyszłość - za kilka, kilkanaście lat Wikipedystów będą miliony, ale na tej okładce znajdują się podpisy prawdziwych Wikidinozaurów (oraz tych, którzy w przyszłości nimi będą ;)
20:18, wiki.warx
Link Dodaj komentarz »
środa, 26 grudnia 2007
Pisałem prawie pół roku temu o problemach Wikipedystów w zdobyciu zgody na zrobienie zdjęć zasobów muzeum na zamku wawelskim (tutaj). Chodziło w tedy o to, że muzeum bazując na jakichś niejasnych (i prawdopodobnie niezgodnych z prawem, o co do Ministra Kultury zapytuje Stowarzyszenie Wikimedia Polska) zasadach nie zgadza się na wykonanie zdjęć do Wikipedii.

Jak podaje BBC w Egipcie chcą pójść dalej i wprowadzić ustawę, która nada ochronę prawnoautorską zabytkom Starożytnego Egiptu! W ten sposób dzieła, które powstały tysiące lat temu i są jednym ze źródeł kultury współczesnego świata staną się własnością rządu Egiptu, który będzie od tej pory wydawał pozwolenia na rozpowszechnianie ich wizerunków (dwu- i trójwymiarowych). Dodatkowo ograniczenia te mają swym zasięgiem obejmować cały świat (pewnie dzięki jakimśtam konwencjom międzynarodowym). Czy to oznacza, że rząd Egiptu będzie mógł pozywać (o naruszenie praw autorskich) dzieci rysujące w Polsce, na zajęciach z plastyki sfinksa?

Koledzy Wikimedianie wspominali również coś na temat tego, że we Włoszech już obowiązuje podobne prawo!
13:00, wiki.warx
Link Dodaj komentarz »
piątek, 21 grudnia 2007
Kolejna edycja DNA (Dzień Nowych Artykułów) odbędzie się jednak zgodnie z (nową, świecką ;) tradycją - w Nowy Rok. Oznacza to, że Wikipedyści, którzy chcą wziąć udział w tym pierwszym w 2008 roku DNA będą musieli zachować umiar podczas Nocy Sylwestrowej :P
20:47, wiki.warx
Link Komentarze (1) »
wtorek, 18 grudnia 2007
Dzisiaj znalazłem na gazeta.pl (shame on me ;) artykuł o tym, jak to pewien psycholog - doktor Tomasz Witkowski zrobił hoaxa czasopismu naukowemu Charaktery.

Jak pokazuje ten przykład chamskiego wkręta można wyciąć nawet najbardziej szacownej instytucji, czy też poważnemu czasopismu, a nie tylko encyklopedii, którą każdy może edytować. Argument o możliwości istnienia takich numerów na Wikipedii jest jednym z podstawowych oręży w walce jej przeciwników - sieć jest pełna ludzi, którzy są gotowi wyciąć numer na Wikipedii tylko po to, aby móc się potem chwalić, że im się to udało.

Swojego czasu pamiętam historię o tym, jak to pewien profesor akademicki opowiadał studentom, jaka ta Wikipedia jest niewiarygodna oraz, że nie należy z niej korzystać, po czym na koniec wykładu zachęcił wszystkich do przygotowania opracowania na temat skal temperatur. Dziwnym trafem okazało się, że tego samego dnia, w wyniku edycji z komputera na tej uczelni, zmieniła się stała pojawiająca się w definicji kelwina - liczba 273,16 zamieniła się magicznie na 273,15. Możliwe, że był to przypadek, jednak jeżeli naukowiec postąpił w tak niegodny sposób (urągający w jawny sposób etosowi naukowca) to powinien on był według mnie sam zgłosić się do komisji dyscyplinarnej swojej uczelni z prośbą o wymierzenie kary!

W obecnych czasach oszukiwanie ludzi na wielką skalę jest bardzo łatwe - wystarczy zgrabny numer puścić w odpowiednio masowe medium, aby zrobić zmyłę zanim rozprzestrzeni się informacja o prawdzie (doświadczenie pokazuje, że informacja o tym, że krowa urodziła dwugłowe ciele jest znacznie chętniej rozprzestrzeniania niż sprostowanie, że na zdjęciu jeden cielak leży na drugim i dlatego widać dwie głowy). Nie jest żadnym osiągnięciem zrobienie tego - wręcz przeciwnie o wiele bardziej godnym chwały jest mając możliwość zrobienia tego, powstrzymanie się.

Setki (a może tysiące) z nas codziennie starają się przekazać za pomocą Wikipedii swoją wiedzę i doświadczenie z czystej potrzeby ducha, bez interesownego patrzenia za profitami, które można z tego osiągnąć. Dlatego każdy, kto próbuje zrobić numer tylko dlatego, że może powinien być natychmiast potępiony, a nie wynoszony na świecznik niczym przysłowiowa już armia batuty - ludzie, którzy na polskojęzycznej Wikipedii umieścili artykuł o fikcyjnym komuniście - Henryku Batucie.
19:54, wiki.warx
Link Komentarze (1) »
poniedziałek, 17 grudnia 2007

12.12.2007 roku odbył się na Wikipedii pierwszy DNA (Dzień Nowego Artykułu). Bezapelacyjnie tą edycję wygrał Ark, który napisał aż 24 artykuły spełniające kryterium konkursowe, z puli 444 artykułów, które powstały. Dodaktowe badania przeprowadzone przez Galileo01 pokazały, że ogólnie w tym dniu powstawały lepsze artykuły, niż w normalne dni (pod względem uźródłowienia, długości, itp.).

Następne DNA odbędzie się albo 01.01.2008 (zgodnie z regułą urodzin miesiąca), albo 15.01.2008 (urodziny Wikipedii). Na razie trwa wciąż dyskusja na ten temat.
20:14, wiki.warx
Link Dodaj komentarz »
niedziela, 16 grudnia 2007

Zimowy Zlot Wikimedian 2007 zakończył się ;)

Tym razem Zlot miał mieć charakter nieoficjalny (w opozycji do letniej Konferencji Wikimedian), a Wikipedyści mieli poświęcić czas głównie na integrację i rozmowy kuluarowe. Przybyła znakomita większość Wikimedian, którzy zadeklarowali przybycie, w tym aż 3 naszych kolegów z Czech - Zirland, Juan de Voynikow oraz Ludek (który mieszka w Chorzowie ;). Rozmawialiśmy na wiele okołowikipediowych tematów i nie tylko, jedliśmy i piliśmy, brakło tylko wspólnych śpiewów. Dodatkowo odbyło się Walne Zgromadzenie Członków Stowarzyszenia Wikimedia Polska, na którym wybrano nowy Zarząd oraz pozostałe ciała statutowe. Skład nowego Zarządu:
  • Polimerek (Prezes)
  • Drozdp (Skarbnik)
  • Nova (Sekretarz)
  • Przykuta
  • Szwedzki
W sobotę po imprezie ponad 1/3 obecnych Wikimedian udała się do Mikołowa, aby tam kontynuować zabawę! W ten sposób miałem przyjemność gościć następujących Wikimedian: Nova, Szczepan1990, Wyksztalcioch, Szwedzki, Sp5uhe, Zirland, Pudelek, Kangel oraz krótkoterminowo Przykuta, Pleple2000, Lilly M i Pan Henryk.
22:18, wiki.warx
Link Dodaj komentarz »
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 8