RSS
piątek, 29 czerwca 2007

Istnieją różne serwisy, w których aby być anonimowym wystarczy nie podać żadnych danych pozwalających na prostą identyfikację naszej osoby.

Często sprawa dotyczy np. komentarzy na różnych portalach - nie wpisze się nicka, to wskakuje domyślny InCognitUs. Czasami istnieje dodatkowa funkcjonalność w postaci skrótu numeru IP (co daje pewną relację nick-skrót IP), ale bez pracochłonnego przejrzenia wszystkich skrótów nie da się z tego skrótu wyciągnąć numeru IP (a jeżeli dodatkowo razem z IP skracany jest losowy ciąg znany tylko autorowi staje się to niemożliwe).

Jeżeli gdzieś pojawia się natomiast numer IP użytkownika, to za pomocą odpowiednich technik można zwykle dowiedzieć się bardzo wiele na temat danego użytkownika. Sytuacja taka spotkała kiedyś pewną anonimową młodą poetkę, która przypadkiem uśmierciła (podając niezweryfikowane dane) na Wikipedii dorosłą koleżankę po fachu. Dzięki wysiłkom podjętym przez Wikipedystę z nickiem zaczynającym się na literę l wieczorem Wikipedyści wiedzieli jak nazywa się autorka niefortunnego wpisu, znali adresy jej blogów, adres e-mail oraz nazwę miejscowości w której mieszka.

Wikipedia zachowuje adresy IP użytkowników, którzy nie są zalogowani, w historii edytowanego hasła (z przyczyn historyczno-licencyjnych zapewne) tak więc każdy może sobie sprawdzić IP takie autora przez kliknięcie guzika historia i autorzy nad artykułem. Oczywiście jeżeli użytkownik jest zalogowany to jest tam informacja o nazwie jego loginu natomiast numer IP ... jest zachowywany w logach serwerów (na miesiąc) i ma do nich dostęp kilkadziesiąt osób na ziemi.

 

Tak więc paradoksalnie zalogowany użytkownik jest bardziej anonimowy niż zalogowany oraz zyskuje dodatkowe możliwości ... 

19:22, wiki.warx
Link Komentarze (6) »
środa, 27 czerwca 2007

W nocy z środy na czwartek (27/28 czerwca) o godzinie 0:00 UTC rozpocznie się głosowanie do Rady Powierniczej Fundacji Wikimedia. Członkowie społeczności związanych z projektami Wikimedia wybiorą 3 swoich reprezentantów na okres 2 lat.

Fundacja Wikimedia nie ma bezpośredniego wpływu na zawartość Wikipedii. Związek pomiędzy WMF a Wikipedią (i pozostałymi projektami) można streścić w ten sposób, że Fundacja:

 • hostuje projekty
 • jest właścicielem znaków handlowych (zarówno loga jak i nazwy projektów są TM)
 • jest właścicielem domen (tych z .org w nazwie)
 • finansuje kilku (chyba 2) programistów rozwijających MediaWiki

Jak widać z powyższego Fundacja bezpośrednio nie ma wpływu na żadne treści znajdujące się w projektach *, ponieważ to zadanie ceduje na społeczności. Ponieważ sama treść udostępniana jest na wolnych licencjach ** takich jak:

 • GNU Free Documentation License
 • Creative Commons Attribution
 • Creative Commons Attribution Shared Alike
 • Domena publiczna (no nie jest to do końca licencja :)

więc Fundacja (ani nikt inny) nie jest właścicielem treści i każdy zainteresowany może ją wykorzystać dalej zgodnie z odpowiednimi licencjami. Fundacja nie wpływu nawet na sam fakt istnienia projektów - są one otwierane decyzją społeczności, która zgłasza zapotrzebowanie na nowy projekt (np. na nową wersję językową Wikipedii), a następnie dyskutuje sensowność jego utworzenia.

Wybór kandydatów wpłynie prawdopodobnie na takie sprawy jak:

 • sposób pozyskiwania funduszy (do tej pory dobrowolne donacje)
 • polityka prywatności (dostęp do logów serwerów)
 • sprawy związane z hostingiem (ilość serwerów, ich położenie, przepustowość łącz)
 • medialne postrzeganie projektów (możliwe kampanie reklamowe)
 • bezpośrednie wsparcie projektów (negocjacje z potencjalnymi donorami wolnej treści)
 • współpraca z innymi instystucjami (jak np. OLPC)
 • organizacja Wikimanii (ogólnoświatowe zloty Wikimedian)
 • powiązania pomiędzy Fundacją a lokalnymi oddziałami (polskim oddziałem jest Stowarzyszenie Wikimedia Polska )

W wyborach startuje dwóch kandydatów (na 15) z Polski - Paweł Dembowski i Artur Jan Fijałkowski, którzy reprezentują m. in. interesy i poglądy 4 największej Wikipedii ;)

* treści bezwzględnie muszą być legalne na terenie stanu Floryda w USA, gdzie znajdują się siedziba i serwerownia Fundacji

** nie licząc grafik udostępnianych dzięki zasadzie FAIR USE prawa USA

 

23:02, wiki.warx
Link Komentarze (3) »

W polskiej wersji (uruchomionej 26 września 2001) mamy już 395 711 haseł.

Powolutku (około 350 haseł na dobę) polska edycja Wikipedii zbliża się do 400 000 haseł.

Przeciwnicy Wikipedii powiedzą, że to pusta liczba, ponieważ wysoki poziom rozbudowania ma jakiś 1% haseł, że 50 000 haseł to francuskie wioski, drugie tyle włoskie, trzecie tyle polskie, itd ...

Jestem fanem Wikipedii więc napiszę co myśli o tym entuzjasta Wikipedii:

 • ten 1% haseł to w wielu przypadkach najlepsze opracowanie danego tematu jakie można znaleźć (nie tylko w internecie, ale ogólnie)
 • hasła o wioskach są jedynymi materiałami tego typu w języku polskim jakie wogóle istnieją
 • na Wikipedii są w profesjonalny sposób opisane rzeczy, których nie ma nigdzie w Internecie
 • istnieje pokaźny zasób grafik związanych z Wikipedią - w Commons znajduje się 1 600 000 grafik, z których jeżeli wartościowe byłoby tylko 1% to jest to już 16 000
 • Polska Wikipedia zawiera herby wszystkich polskich miast w formacie wektorowym oraz większości gmin i powiatów (kto próbował znaleźć kiedykolwiek herb miasta w jakości nadającej się do druku wie o co chodzi)
 • istnieje ogromny, a nie wykorzystany potencjał tego projektu - stanowią go wy wszysc, którzy to czytacie, a jeszcze nie zaczęliście edytować
Entuzjasta myśli jeszcze więcej, ale to może jak już za kilka dni stuknie nam to 400k :)
12:03, wiki.warx
Link Komentarze (6) »
wtorek, 26 czerwca 2007
Po prawie rocznych flejmach Wikipedystom udało się ustalić jaki jest kolor Flagi Polski.
1 ... 6 , 7 , 8